blog

007
     To miejsce jest poświęcone spostrzeżeniom na temat materiałów wykończeniowych we wnętrzach i nie tylko. Uważam, że wiele poruszonych tu tematów pomoże, a nawet rozwiąże wiele dylematów w sprawie materiałów zanim przejdziemy do projektowania.

 

Stal. – połączenie naturalnych materii, dające ludzkości wiele korzyści już od wielu wieków. Jak to się ma do wnętrz? Moim zdaniem bardzo korzystnie, wiele oczywiście zależy od ilości elementów stalowych i ich sposobu wykończenia. Zarówno we wnętrzach rustykalnych jak i nowoczesnych stal możemy stosować z powodzeniem, lecz pamiętajmy, że dobieramy elementy zgodne z danym stylem. Metale są zimne z natury i wizualnie. Jest to w takim samym stopniu plus jak i minus. Posiadają jednak coś z czym inne materiały mają problem: wytrzymałość. Wykorzystując stal do konstrukcji opieramy się na dużo mniejszych elementach niż to ma miejsce w przypadku drewna. Świetnym tego przykładem są schody, te z konstrukcją stalową będą wręcz wisieć w powietrzu porównując z schodami opartymi na konstrukcji drewnianej.

Stal świetnie podkreśla nowoczesny charakter wnętrza, w dużych ilościach nadaje mu wręcz przemysłowy wygląd. Świetnie zestawia się ze szkłem, drewnem jak i kamieniem, co sprawia, że jest to bardzo uniwersalnym materiałem. Potrafi przybrać dowolne kształty i formy, posiada wiele możliwych wykończeń.  Nieduże elementy w sprzętach domowych posiadają wręcz jubilerskie piękno. W współczesnym świecie stal stała się materiałem, bez którego nie jesteśmy w stanie egzystować. W przypadku urządzania wnętrz jest podobnie. Przykład ław kawowych jest uważam dobrym zwieńczeniem tej wypowiedzi. Stalowe nogi (mogą być chromowane lub szczotkowane) w zestawieniu z drewnem lub szkłem blatu sprawiają, że dany stolik prezentuje się niczym dzieło jubilera.


Drewno – materiał naturalny, bardzo szlachetny, lecz niestety posiadający pewne wady. Podstawowym problemem drewna we wnętrzach jest jego miękkość. Nawet tzw twarde gatunki drzew nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Widać to w przypadku parkietów, na których jedno przejście w butach na metalowym obcasie jest pamiątką do następnego cyklinowania. Drewno to piękno, o które trzeba dbać. Możemy je wykorzystywać w wielu miejscach by pełniło przeróżne funkcje. Zaczynając od typowych jak meble i balustrady schodów po dekoracyjne. Dla mnie drewno jest wspaniałym materiałem, lecz podczas projektowania wnętrz zawsze pamiętam, że nie wszędzie możemy sobie pozwolić na jego użycie. Najlepszym tego przykładem są łazienki, w których panują powiedzmy specyficzne warunki. Tu na szczęście pomaga nam technologia wypału gresów i zwykłych płytek. W tym momencie na rynku jest dostępna cała masa płytek ceramicznych imitujących drewno. W wielu przypadkach po położeniu trudno odróżnić materiał ceramiczny od oryginalnego drewna. Polecam to rozwiązanie, gdyż jesteśmy w stanie wprowadzić ciepło wizualne do danego wnętrza, mając produkt o wysokich parametrach na ścieranie. Ważne jest to zwłaszcza w przypadku powierzchni o dużym ruchu pieszych. 

 

Ta strona używa Cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję
x